Szybka optymalizacja artykułów pod pozycjonowanie

Jest kilka prostych zabiegów do zrobienia w kilka minut, które pozwolą Ci zoptymalizować artykuł pod pozycjonowanie. Jeśli do tej pory nie miałeś do tego głowy, to ten artykuł jest dla Ciebie.

Co da Ci optymalizacja?

Dzięki optymalizacji pod pozycjonowanie, Twoje posty na blogu będą bardziej przyjazne wyszukiwarce internetowej Google. A dzięki temu, potencjalnie możesz zdobyć więcej czytelników właśnie z tego źródła.

Jeśli zadbasz jeszcze o to, by Twoje wpisy miały uniwersalny i ponadczasowy charakter, to możesz liczyć na ciągły ruch nawet przez kolejne lata…

Pamiętaj jednak, by artykuły pisać dla ludzi a nie dla robotów. Optymalizacja swoją drogą, ale nie zapominaj o wartości dla czytelników,

Jak zacząć optymalizować?

Zakładam, że blogujesz na WordPressie i nie lubisz utrudniać sobie życia. Zatem najszybciej i najprościej zacząć od instalacji wtyczki Yoast SEO, którą potem będziesz wykorzystywał.

Już podczas samej instalacji i konfiguracji wtyczki możesz dokonać kilka istotnych ustawień globalnych.

Szybka optymalizacja artykułów pod pozycjonowanie

Jak optymalizować artykuł?

Fraza kluczowa

Na początek, dobrze określić sobie frazę kluczową, pod jaką cały artykuł będzie pisany. Ta fraza, to esencja całego artykułu i główny klucz do wyszukiwania tekstu w wyszukiwarce. Ta fraza będzie potem wykorzystywana w kilku miejscach: w nagłówkach, opisach i powinna się też pojawiać w treści.

Szybka optymalizacja artykułów pod pozycjonowanie

Tytuł wpisy

Przede wszystkim tytuł musi sprawić, że czytelnik będzie chciał przeczytać artykuł. Tytuł musi być odpowiedzią na problem czytelnika.

A poza tym, powinien zawierać w sobie frazę kluczową. W treści, tytuł ten powinien być oznaczony znacznikiem
<h1>, czyli nagłówek pierwszego stopnia.

Pamiętaj też, że Google wyświetli maksymalnie 70 znaków w tytule.

Subtytuły

Ważne, aby były i dzieliły tekst na logiczne części. Ich treść również ma wpływ na pozycjonowanie, są to nagłówki drugiego stopnia h2

Pierwszy akapit

W pierwszym akapicie, powinna zawierać się fraza kluczowa. Jeśli nie ustawisz indywidualnego opisu meta description dla artykułu, to właśnie tekst z pierwszego akapitu będzie wyświetlany jako tekst w wynikach wyszukiwania.

Meta opis

To właśnie ten specjalny opis, który wyświetla się w wynikach wyszukiwania, pod tytułem. On też powinien zawierać słowa kluczowe. Dobrze gdyby był też zajawką całego artykułu i wywołał w czytelniku potrzebę kliknięcia. Długość takiego opisu to do 170 znaków.

Po wpisaniu hasła do wyszukiwarki, te które pokrywają się w Twoim opisie meta, będą pogrubione

Szybka optymalizacja artykułów pod pozycjonowanie

Link do wpisu

WordPress automatycznie tworzy adres URL na podstawie tytuły, np z tytułu
„12 sposobów na to, jak zachęcić do komentowania na blogu”
zrobi link mniej więcej taki
/12-sposobow-na-to-jak-zachecic-do-komentowania-na-blogu/

Taki link, jest niepotrzebnie długi, lepiej skrócić go do np:
/jak-zachecic-do-komentowania/

I w linku też dobrze, gdyby fraza kluczowa pojawiła się.

Opisy i nazwy zdjęć

Sama nazwa pliku, lepiej by miała charakter logiczno tekstowy, niż jakiś przypadkowy typu IMG_05545646.jpg. Również dobrze zadbać o tekst alternatywny dla zdjęcia, gdzie możesz dokładnie opisać co przedstawia grafika.

Długość akapitów

Postaraj się możliwie wyczerpać temat, po to by przekaz był wartościowy dla czytelnika, ale również by Google miał co analizować i uznał, że Twój post nadaje się do wyświetlenia na liście 🙂

A graficznie, zadbaj, by akapity nie były dłuższe niż 3-4 wersy – tak się lepiej czyta.

Wtyczka Yoast SEO Ci pomoże

Szybka optymalizacja artykułów pod pozycjonowanie

Wtyczka poprowadzi Cię za rękę przez proces optymalizacji. Wyświetli Ci na czerwono punkty, które możesz poprawić i na zielono, te, o które już zadbałeś.

Zatem, jeśli dotychczas optymalizacja artykułów pod pod pozycjonowanie nie miała miejsca na Twoim blogu – zrób pierwszy krok. Zainstaluj wtyczkę i zastosuj się na początek choćby do kilku powyższych wskazówek.

Daj znać w komentarzu, co się u Ciebie sprawdza, co już stosujesz, a co dopiero zaczniesz ?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. OK, rozumiem